II- GTD

GTD, David Allen adlı kişisel verim uzmanının geliştirdiği bir kişisel organizasyon metodu. Benim kişisel organizasyon sistemimin büyük çoğunluğu GTD’den ya birebir alındı ya da bana uygun olacak şekilde modifiye edildi.

GTD’yi ister kullanın, ister kullanmayın, kitabı mutlaka en az bir kere okumanızı öneririm. Eğer siz de benim gibi “Kişisel Gelişim” kitaplarından nefret eden ve böyle zırvalara inanmayan birisi iseniz, GTD kitabı sizi şaşırtacak. Özellikle mühendis iseniz, ihtimalen metodlardaki mekanikliği ve algoritmik düzeni hemen farkedeceksiniz. Zaten bu yüzden GTD dünyada özellikle mühendisler veya tasarımcılar arasında çok popüler.

Her metodolojinin olduğu gibi GTD’nin de olası zaaf ve eksikleri var. Bu sayfalarda GTD hakkında kısa bir tanıtım yaptıktan sonra, GTD’ye getirilen bazı eleştirileri de size aktarmaya çalışacağım. Bunun yanında hepimizin kişilikleri ve hayatları farklı farklı.  Hayatını organize etmeye çalışan insanlar olarak hepimiz bir grup benzer ve bir grup farklı problemle karşı karşıya kalıyoruz. Hepimizin farklı zayıf ve kuvvetli noktaları var.

Kendi kişisel verimini artırabilmek bu yüzden kişisel bir macera. Ama bu mücadelenin kişisel olması demek birbirimizden veya kitaplardan faydalı şeyler öğrenemeyiz demek de değil. Bu yüzden okumak, araştırmak, yorumlamak ve paylaşmak için buyrun karşınızda GTD özeti:

GTD’ye Giriş

5 faz: Topla, İşle, Organize et, Gözden Geçir ve Yap

Yorumlar

Share