e) Yap

Sonuçta vaktinizin asıl büyük bölümünü gerçekten yapmanız gereken işler alır. Yazılması gereken raporu yazmak, gereken telefon konuşmalarını yapmak, filanca proje için gereken grafiği tamamlamak vs.

GTD’nin bütün amacı size yapmanız gereken eylemlerin tamamını, o eylemleri yapabileceğiniz yer ve koşullar mevcutken hızlıca sunmaktır. Siz bu noktada yapabileceğiniz eylemlerden en uygun olanını seçer ve yaparsınız.

GTD herhangi bir anda yapabileceğiniz birkaç eylemden hangisini yapmanız gerektiğini belirleyecek kurallar koymaktan kaçınır. Çünkü bu kararı en iyi verebilecek kişinin siz olduğunuzu varsayar. Bununla beraber karar alırken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç kriter önerir.

  1. Ortam ve koşullar
  2. Mevcut olan zaman
  3. Sahip olduğunuz enerji
  4. Öncelik

O an bulunduğunuz yer hangi eylemi yapmayı tercih etmenizde şüphesiz etken olacaktır. Örneğin “Banyodaki ampulü değiştir” eylemini ofisteyken yapamazsınız. Bu yüzden Eylemler dosyanızdaki alt sınıflardan şu anda olduğunuz ortam ve koşullara uygun olan altsınıflardaki eylemleri seçersiniz

Bir diğer faktör mevcut zamandır. Eğer on dakika sonra bir toplantıya gidecekseniz, üç saat süreceğini bildiğiniz bir eyleme başlamak yerine, beş dakikada yazmanız gereken bir maili yazıp göndermeyi tercih edebilirsiniz.

Bunun yanında enerji seviyeniz de rol oynar. Sekiz saatlik toplantıların ardından kafanız çatlarken, yazılım projenizdeki 3 aydır kimsenin çözemediği bugı çözmeye çalışmak en iyi seçim olmayabilir.

Son olarak mevcut kosullar ve ortam içinde, mevcut zaman ve enerji seviyenizde yapabileceğiniz birden fazla eylem olduğunda, hangisinin sizin için en önemli olduğunu düşünüp ona göre yapacağınız eylemi seçebilirsiniz.

Share