05.19.2009

Son zamanlarda web’de neden bu kadar az Türkçe C++ kaynağı olduğu sorusu kafamı kurcalıyor. Aşağıda bununla ilgili bazı düşüncelerimi yazarken, terimlerin Türkçe’leştirilmesinde yapabileceğim hatalar için önden özür dileyeyim. Bana Türkçe terim hatalarını bildirirseniz düzeltmeye çalışırım.

Birkaç tane giriş seviyesinde yazılmış eğitsel olmasına karşın, neredeyse hiç orta ve ileri seviye Türkçe yazıya rastlamadım (edit: yakın zamanda birkaç tane, orta ve ileri seviye diyebileceğim yazıya rastladım. Bunlar sayın Ali Çehreli tarafından yazılmışlar, kendi sitesinden ulaşılabilir. Bir göz atmanızı mutlaka tavsiye ederim). Orta seviyeden kastım, sınıf ve arayüz tasarımı, kalıtım ve polimorfizm, fonksiyon nesneleri, standart kütüphane ve boost’un kullanımı gibi konular. İleri seviyeden kastım da, generic programlama (şablonlar), bazı tasarım desenleri, exception safety ve RAII gibi konular.

C++ gerçekten çok güçlü ve içindeki bazı kavramların kavranması kolay olmayan bir dil. Dünya başlangıç seviyesindeki bilgilerle implement edilmiş, içi kaynak sızıntıları (resource leak) ve buglar’la dolu yazılımlarla dolu bu yüzden.

Bu konularda hiç Türkçe yazı olmaması, bir yandan beni birşeyler yazmak konusunda şevklendirse de, diğer yandan da “Ulan Bilgem, hala öğrenemedin… Uğraşıp yazacaksın ve topu topu 10 kişi okuyacak” şeklindeki içsesimi yenmeye yetmiyor. Sonuçta Türkiye’de eğer çok insan C++ dilinin inceliklerini öğrenmek istiyor olsaydı, bu talebin yansımalarını görüyor olurduk. Biz bunun tam tersini görüyoruz. Binlerce insan oyun yapmak istiyor ama çoğuna C++ ağır gelip, başka dillere (C++ kadar güçlü/performaslı olmayan) ve başka janr’lara (C++ kullanmadıkları için implement edemedikleri yüksek perf gerektirenlerden uzağa) kayıyorlar.

Geçenlerde devirdiğim 32. yaşımla beraber, artık böyle saflıklarıma daha temkinli yaklaşır oldum. Yine de ihtimalen önümüzdeki dönemde ufak ufak bazı spesifik konularda C++ tüyoları yazıyor olacağım herhalde. Scott Meyers’in Effective C++ kitabı veya Herb Sutter’ın Guru Of the Week yazılarının daha kısa (ve tabii daha bilgisizce :) kendimi o aşmış adamlarla aynı cümlede bile kullanamam ) yazılmış halleri gibi bir format uygun olacak herhalde. Bir yandan Plazma’da yazdığım başlangıç seviyesindeki C++ serisini sürdürecegim. Bakalım toplam kaç kişi okuyacak.

Share

Comments

 1. Cem Gencer on 05.19.2009

  sevgili bilgem,
  bilgiyi paylaşmanın asla muhasebesini yapma. birileri bu tür yazıları elbette okuyacak ve birkaç kişinin hayatına olumlu bir katkıda bulunmuş olacaksın. en güzeli de, bu katkıyı kime yaptığını bilmeyeceksin ve egonu parlatmayacak. biraz büyük bir laf edeceğim şimdi, paylaşmanın en üst mertebesi, karşılığını görmesen de yaptığın paylaşım olsa gerek.
  kimse okumasa başta ben ve scene’den en az 10 kişi garanti, okumazlarsa döver, forumdan kick-ban’lerim artık. :)
  tasarım ‘şablonları’ konusunu, inanır mısın, actionscript3 ile öğrendim ben de. her ne kadar temiz bir oop uyarlaması olmasa da, başlangıç seviyesi için actionscript3 ya da java da güzel birer giriş olabilir. c++ kadar damardan değil, kabul ediyorum, ama hızlı ürün almak da iyi bir motivasyon sağlar. hoş, senin bizim eski evde yaptığın c’ye giriş bile yeterince motive ediciydi, keza hazırladığın 64 yazıları da okuyan kişiye hemen birşeyler üretebilmesine olanak tanıyordu. akıcı bir yazı diline sahipsin, konuyu çok dağıtmıyorsun (benim aksime, o neydi yahu, yemek ve zen’den tasarım şablonlarına geçiş yapmışım). bu yüzden bu konuda yazacağın yazı, birçok kişiye ilham verecektir, buna emin oalbilirsin.
  ben de önümüzdeki plazma için tasarım şablonlarını ele almayı düşünüyorum, daha ciddi, daha sağlam temelli bu sefer. sanırım 5-10 kişi de bunları okur. olsun…

 2. Nightlord on 05.19.2009

  selam cem,

  design patterns konusunda uzun yillardir birseyler yazmak isterdim. Turkce’de “tasarim deseni” dedim. nitekim sesli sozluk sitesinde de bu deyim geciyor (ne kadar guvenilir bilmiyorum). Sen “tasarim sablonu” deyimini kullanmissin. o da uyuyor ve kullaniliyor sanirim (hatta bana tasarim deseni’nden anlasilir geldi). Ben sablon kelimesini c++’daki template’in karsiligi olarak kullandigim icin desen’i kullaniyorum. actionscript3’te template kavrami var mi bilmiyorum ama yoksa o dil uzerinden anlatirken senin yaptigin gibi tasarim sablonu demek daha guzel kesinlikle :)

  Bu arada senin o iki yazin plazma’nin en cok okunan yazilari arasinda. Yani senin holistik yaklasimin, ben de dahil pek cok okuyucuyu cok guzel yakaliyor :)

  bilgi paylasma konusunda elbette haklisin… benim ki daha cok bir verimlilik kiyaslamasi. eldeki zamanla boyle seyler yazmak mi daha kazanimli, yoksa oturup kod yazmak mi… sanirim ikisi arasinda bir denge tutturmaya calisiyorum

 3. spritus on 05.20.2009

  selam bilgem;
  ileri seviye c++ için yetersiz türkçe döküman konusundan ben de şikayetçiyim. malum liseden kalma ingilizcemizle teknik döküman okumak pek mümkün olmuyor. askerdeyken emirin bana getirdiği c++ kitaplarını zevkle okumuştum ama türk yazarın kitabı çok hafif, herb sutter’ın çeviri kitabı ise acayip ağır gelmişti.

 4. spiderh on 09.24.2011

  Sevgili Nightlord. Evet Türkçe döküman sayısı çok çok az. Fakat bir adres var ki, orada başlangıçtan ileri seviyeye kadar çok geniş bir skalayı kapsayan ders notları mevcut. C ve Sistem Programcıları Derneği’nin sitesinde çok kaliteli ders notları bulunmakta. Ayrıca kendileri Türkiye’de bu konuda en kapsamlı ve kaliteli dersleri veren bir kurum. Sitesinde bulunan PDF formatındaki ders notları mutlaka ama mutlaka bir C/C++ programcısı tarafından okunmalı. Aynı zamanda bu derneğin kurucusu olan “Kaan Arslan”ın Türkiye’deki en kaliteli C kitabı olan “A’dan Z’ye C klavuzu kitabı kesinlikle okunmalı. Bulması biraz zor. Eğer kitap olarak bulamazsanız Google’dan PDF versiyonunu bulma şansınız var.

  “http://www.csystem.org/dokuman-arsivi”

  Sitede aynı zamanda C# deers notları da bulunmakta.

 5. Türkçe c++ kaynakları « not defteri on 03.28.2012

  […] http://nightnetwork.org/?p=60 Like this:BeğenBe the first to like this post. This entry was posted in Uncategorized. […]

 6. Fatih on 05.10.2013

  üstad yaw haklısın bence, elin değmişken C++ ile multithreading (mutex, lock vs..) ile ilgili bir yazı yazabilirmisin bildiğin kadarıyla mantığınıda anlatarak çok makbule geçer valla :)

 7. emre oğuz on 09.25.2013

  ben de sürekli internetten araştırma yapıyorum ama sanki bütün forumlar birbirine kopyalayıp yapıştırmış aynı bilgileri temel olarak çok az c ++ öğrenmeye çalıştım ama üstüne bir şeyler katmak istesem de katamadığımın farkındayım ve doğru bir kanala yönlendirilmeye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

 8. dogukan on 07.29.2015

  Merhaba bilgem yıl 2015 okuyoruz yani haberin olsun emeğine sağlık :=

 9. Bay Bilgin on 01.21.2016

  Yıl 2016 Hala okuyoruz :)

 10. halilakay on 11.02.2016

  merhaba bilgem yıl oldu 2016 ve hala okumaya devam edicez :)

 11. HRÇ on 01.21.2017

  Merhaba Bilgem,
  Yıl oldu 2017 ama okumaya devam ediyoruz..

 12. bir yazılımcı on 04.19.2017

  hocam halayazılarını okuyor birşeyler öğreniyorum kolay gelsin. yaşınada fazla takılma ,olur öyle :)

Leave a Reply