05.02.2010

Evet daha yeni kendimize geliyoruz!… Sonuçta büyük bir kütleyi harekete geçirip hızlandırabildiyseniz, bu mutlaka zaman almıştır. Aynı kütleyi yavaşlatıp durdurmak da birden bire olamıyor.

Breakpoint partisinin son ayağı olan BP2010 geride kaldı.

Daha önemlisi yıllardır üzerinde çalıştığımız Snapshot demosu artık çıktı. Beklediğimiz gibi partideki C64 demo yarışmasını kazandı, ve umduğumuz gibi C64 scene’in büyük bölümü tarafından C64 tarihindeki önemli demolardan biri olarak adledilir oldu. (Bu yazının yazıldığı an itibariyle, oylamanın artık aşağı yukarı durağanlaştığı günlerde 60 oyla 9.3 puanla CSDB’de bütün zamanların en iyi demoları listesinde 4. sırada). Ayrıca c64 dışındaki platformların scenerlarından da partide çok iyi tepkiler aldık.

Demo ile ilgili son derece geniş detaylı bir not dosyası yayınladık zaten. Bu yüzden demonun kendisi ve yapımı ile ilgili detaylardan bahsetmeye çok gerek yok.

Ancak demonun Glance grubu için çok büyük bir ferahlama anlamına geldiğini belirtmek lazım. Gerçekten uzun, yıpratıcı ve sancılı bir mücadelenin ardından, bu demoyu bitirip geride bırakmış olmak çok önemli bizim için.

Ayrıca demonun şöyle bir anlamı var. Biz en üst seviyede demolar yapabilecek güçte olduğumuzu yıllardır biliyorduk. Ama bunu ilk defa bu kadar somut bir şekilde dünyaya ispatlıyoruz. Bu benim kendi adıma en zevk aldığım yönlerden biri.

Beni çok gaza getiren bir diğer olay da, pekçok yabancı scener’ın çeşitli yerlerde bizden “Türkler” olarak çok da olumlu ve saygılı bir bağlamda bahsetmesi. Mesela BP’deki bir sohbette, Polonya’dan Carrion/Crest ve Macaristan’dan Edhellon/Resource’la şöyle bir sohbet geçti. Carrion, 90’larda diğer Polonyali scenerlarla, Macarlar’ın yaptiklari demolara bakıp “Ya bu Macarlar gerçekten çok güzel demolar yapıyorlar, adamlar bu işi iyi biliyor” dediklerini Edhellon’a söyledi. Buna cevaben Edhellon, “sanırım artık hepimiz Türkler’in demolarına bakıp ‘bu adamlar bu işi biliyor’ diyeceğiz” dedi. Ben de teşekkür ettim kendisine. Benzer bazı yorumlara chat kanalında ve CSDB commentlerinde de rastladık. Bu yazdıklarımı ukalalıktan ziyade, yabancı scenerların Türkleri algılayışındaki saygıyı güçlendirmemizden duyduğum gururun yansıması olarak algılayın lütfen.

En büyük demoscene partisinde bir demo yarışmasının ödül töreninde ilk defa Türk bayrağı sallandı.

Geldik, gördük, yendik… Gururluyuz, ve biraz şımarmış olabiliriz :) Ama yakın zamanda normale döneriz.

Share

Comments

  1. ragnor on 05.03.2010

    Hak ettiniz, istediğiniz kadar şımarabilirsiniz :).

  2. cevaplanamamis garip sorular on 07.08.2010

    […] […]

Leave a Reply