06.29.2009

Birkaç ay önce, Breakpoint 2009 demo yarışması için hazırlayıp yetiştiremediğimiz yeni Glance demosu için, gücümüzün son damlasını da akıtıp, bu masif, devasa, ve ortalığı sallayacak demonun bitiş çizgisine varması için çalışıyoruz.

Bugüne kadar yayınladığım, yapımında yer aldığım altıncı Commodore 64 demosu olacak bu. Daha önce hiçbir demoda bu kadar zorlanmamıştım. Çok ciddi bir ölçek problemi bu demonun yapımından aklımda kalan şey olacak. Başka bir deyişle şu demonun yapımı boyunca kaç defa kendi kendime, “Ulan yap yap bitmiyor yahu” dediğimi artık hatırlamıyorum.

Gerçekten bu büyüklükteki bir demoda, inanılmaz miktarlarda detay ve iş çıkıyor uğraşılması gereken, ve insanın gerçekten bir peygamberin sabrına, bir keçinin inadına ve bir cücenin savaşçılığına sahip olması gerekiyor. Demonun müziğinde olacak bir frame’lik bir hata, veya iki part arası geçişte bir rasterda olacak 8 piksellik titreme, demoya yatırılan onca emeğin, onbinlerce satır kodun, yüzlerce saatlik grafik ve müzik eforunun hepsine gölge düşürebiliyor.

Bu yüzden bugünlerde NightNetwork biraz sessiz. Nightlord da biraz yorgun ve gergin. Önümüzdeki iki üç hafta içinde bir fırtına kopacak. O fırtınayı “mükemmel fırtına” haline getirmek dileğiyle…

Share

Comments

 1. arda on 06.30.2009

  Oy. Fazla söylenecek birşey yok, gördüğüm kadarıyla bu kadar emek verilmiş bir demoyu en ince ayrıntısına kadar cilalıyorsunuz.

  Öyle bir havaya soktunuz ki adamı, bu demo çıkınca bütün Türkiye ayda yaşamaya başlayacak gibi bir hisse kapılıyorum :) Türkiye’yi muassır medeniyetler seviyesine taşıyacak bu demo! Hatta Türk scene’ini bile kurtarabilirsiniz!

 2. Drey on 06.30.2009

  Yağsın yağmur, çaksın şimşek!
  O halde Glance için geliyor, “Prologue – Storm”
  ;D

 3. ragnor on 08.14.2009

  Abi yine ipin ucu kaçtı bak, 3 hafta dedin kaç hafta oldu, bari güzel blog yazılarına devam etsen ha? :)

 4. Nightlord on 08.14.2009

  Yazıda da belirttiğim gibi, “Yap yap bitmiyor” :) Ki itiraf etmek gerekir ki bir aydan fazla bir süredir ben de demoya fazla zaman ayıramıyorum. Neyse ki Glance’in başka muktedir üyeleri ilerlemeyi sürdürüyor.

  Blogging açısından benim de çok yazasım var bu aralar. Bakalım önümüzdeki günlerde yine düzenli yazmaya başlayabilirim gibi görünüyor.

 5. ragnor on 08.18.2009

  Dörtgözle bekliyorum abi yeni yazılarını. Bu arada bende kendi blogumda birşeyler yazmaya başladım oyun yapımına dair. Gördüğün gibi ağzı olan konuşuyor, ortalığı boş bırakma benim gibilere :).

 6. joker_ on 08.27.2009

  bende araya kaynak yapiyim bari :) vic yazıları devam etmeyecek mi,hevesle bekliyoruz,tadı damağızda kaldı bak.

 7. emlak on 09.11.2009

  Bekliyoruz kolay gelsin.

Leave a Reply