05.15.2008

Evet en sonunda iki gün önce ben de facebook kullanmaya başladım. Uzun süre “Yahu ben o kadar çok kendimle ilgili bilginin fotoların falan online olmasını istemem” edebiyatı yaptıktan sonra, sonunda yakın bir arkadaşımızın iki yaşındaki süper tatlı küçük kızının pançolu bir fotoğrafını görüp altına yorum yazabilmek için ben de facebook’çu oldum :)

Vee bir anda dünya alt üst oldu… Hayır bütün vaktimi facebook’ta geçiriyor falan değilim. Fakat yeni bazı sistematik problemlerle karşı karşıyayım.

 1. Arkadaş ekleme ve onaylama mail trafiği
 2. Uzun süredir görüşmediğimiz arkadaşları eklerken mesaj yazmazsam kendimi kötü hissetmem.
 3. Önümüzdeki zamanda arkadaşların sayfaları ile ne kadar interaksiyona girmem gerektiğini bilememem.

Haydi birinci problem OK diyelim. Yani en kötü ihtimalle bir facebook filtresi koyup bütün mailleri hızla silebilirim. Nasıl olsa facebook sayfasında onaylama ve eklemeleri yapabiliyorum. Gönderilen mesajlar falan da orada birikiyor. (Acaba oradaki mesajları Inbox 0 ile organize etmelimiyim)

İkinci problem daha büyük. Örneğin bazı arkadaşları orada bulduğuma gerçekten çok seviniyorum. Yani mesela yolda rastlamış olsam bir saat süper sohbet ederiz. Ama facebook deneyimi yolda yürüken aynı anda 37 arkadaşınıza rastlayıp hangisine “N’aber?” diyeceğinizi bilememeye benziyor. Ya üç gün kendimi kapatıp hepsine düzgün şekilde mesaj yazmam lazım, ya da zamana yayıp bazılarının bir süre biraz bozulmasını (“Eşşek herif o kadar arkadaş olarak ekledik hiç sesi çıkmadı”) göze almam lazım.

Keza üçüncü problem de benzer uzantı. Milyon tane ufak uygulamadan minimum sayıda samimi interaksiyonu seçip onları kullanmak lazım. Yani yok çiçek gönderdi, yok vampir ısırdı muhabbetlerine ben girmem ihtimalen ama arada bir resimlere yorum yazmak vs isterim. Bu ne kadar ölçeklenebilir bunu da bilmiyorum

Yani temel soru şu. Şimdi sosyal yönden “iyi bir insan” olmaya çalışarak facebook arkadaşlıklarınızı yürütmenin zaman bedeli nedir? Günde ortalama bir saat mi? Üç saat mi? Arkadaş sayısı çarpı n dakika mı?

Kendimi adetlerini bilmediğim yabancı bir ülkeye gelmiş gibi hissediyorum :)

Share

Comments

 1. Arda on 07.02.2008

  Haha, ben de seninle aşağı yukarı aynı tarihlerde facebook hesabımı kapattım nightlord. Bir süre sonra FB karşısında geçirdiğin günde 20-30 dakika anlamsızlaşmaya başlıyor. Sonra birçok işten kendini alıkoyduğunu farkediyorsun. Ama sen uzaktasın, elbette arkadaşlarını göremediğin için sende daha önemli bir işlevi var, ama ben askerliği tamamlayıp zaten herkesle görüşmeye başladığım için anlamsızlaştı. Şimdi kuş kadar hafifim.

  Ama deneyimli ve eski bir kullanıcı olarak uygulama seçiminde dikkatli olmanı tavsiye ediyorum. Bazıları rahatsız edici olabiliyor (özellikle FB’un işleyişinden haberdar olmayanlar açısından). Yani kurduğun uygulama bazı eşleşmeler falan gönderebiliyor, bilmeyenler bunları senin yolladığını falan düşünüp FB!un Social Drama dediği olaylara sebep olabiliyor… Ayrıca Funwall, Superwall gibi çok yaygın uygulamalar da genellikle spamwall ya da forwardwall olarak kullanılıyorlar. Tüm arkadaşların zincir mailleri döndürmeye başlamış oluyor, bu da “ya ben bunlarla mı vakit harcıycam yahu!” diyip saç baş yolmana sebebiyet verebilir.

  Sonuç olarak evet, artık bana resimleri mail ile ulaştırıyorlar, fb’dan takip etmek istemiyorum :)

 2. admin on 07.05.2008

  Selam Arda,

  Neyse ki ben zaten bu tür kişisel iletişim kanallarından genelde uzak dururum ve içgüdüsel olarak minimum kullanırım. Facebook da da hiçbir uygulamayı kurmadım ve kurmayacağım da ihtimalen. Sadece resimler için ve çok uzun zamandır görüşmediğim arkadaşları bulmak için kullanıyorum. Yani senin ikinci paragrafını okurken bol bol “oh iyi ki onu da kurmamışım bunu da kurmamışım” diyerek rahat ettim :)

  Dijital fotoğraf yönetimi başlı başına ayrı bir büyük problem. Ona dair başka bazı planlarım var.

Leave a Reply