06.08.2009
Dikkat başınıza web 2.0 düşebilir !

Dikkat başınıza web 2.0 düşebilir !

Herşeyin sürekli kaybolduğu, bugün olup, yarın olmadığı web 2.0 alemlerinde bu blogu, ara sıra aksatsam da, bir yaşına vardırdığım ve bunu yaparken de içine pek de azımsanamayacak miktarda yazı doldurduğum için memnunum. Hem de aslan gibi de bir okuyucu kitlem var. Daha çok az sayıda fakat çok kaliteli okuyuculardan oluşuyor olsa da bu kitle, ben zaten daha ne isterim. Nitekim daha önce daha kalabalık fakat boş medya’larda yazmaya kalkmışlığım da yok değil. Ona nazaran bu blog ve onun küçük ama benim için değerli okuyucu kitlesi çok anlamlı. Eksik olmayın ey okuyucularım/arkadaşlarım.

Ve birinci yaşı kutlamak adına bugün blogda önemli bir iyileştirme yaptım. Artık paragraflarda 1.5 line spacing var. Heeeeeeyyo :) Birkaç gün önce Slate temasına geçtiğimden beri beni rahatsız ediyordu. Özellikle uzun yazılarda paragrafların okunulurluğu çok düşmüştü. Neyse ki “engin”(!!!) CSS bilgim sayesinde temanın stylesheet’inde gereken bir satırlık eklemeyi yaptım. Artık sayfa görüntüsü çok daha ferahladı kanımca.

Böyle zamanlarda geçmişe dönüp bir değerlendirme yapmayı hep çok sevmişimdir.

Bu geçtiğimiz bir yılda kendi kişisel verimimde inişli çıkışlı bir dönem yaşadım. İş hayatı ve yeni bir ülkede öğrenilmesi gereken yeni şeyler (ev bakma, alma, tamir etme, renove etme, mortgage kanunları, vergi kanunları vs. ) bana hayatımda bazı yeni zorluklar çıkardı. Bu zorlukları aşmak yer yer beklenmedik derecede zaman ve sorluklar çıkardı. Bunun sonucu bazı hobilerimde ve projelerimde hayli uzuuun gecikmeler de yaşadım.

Aynı şekilde bu blog da pek çok zorluk atlattı. Eski web hosting şirketinin güvensiz serverlarında defalarca hack edildi. Hatta bir ara Google’in black list’ine bile düştü. Neyse ki geçtiğimiz aylarda hosting şirketi kendine biraz çeki düzen verdi ve son aylarda problem yaşamadım. Ama yine de bir hafta kadar önce yeni bir hosting firmasına geçtim. Artık fazla problem olacağını sanmıyorum.

Bir diğer problem benim bu web2.0 olayları ile ilgili ciddi miktarda bir inanmazlığım olması idi. Sosyal ağlardan bloglara, twitter’dan flickr’a, bu yeni kavramların çoğu ile yeni tanışıyorum. Yazılım mühendisliği ve teknoloji trendleri ile ilgili benim on yıllardır bildiğim şeylerin bazıları da dünyaya şimdi çok yeni web2.0 fikirleriymiş gibi sunuluyor :) Dolayısıyla benim de aslında web 2.0 ile ilgili bilgi eksiklerim var. Ama gördüğüm okuduğum şeyler de çoğu zaman tutarlı ve anlamlı örgüler olmuyor. Birşeylerin önemli şekilde değişmekte olduğu kesin doğru, ama bu değişiklikleri anladığını söyleyenlerin çoğu da ne dediğini bilmiyor :)

Yani 2000’lerin başındaki internet balonu kadar kötü ve şapşal değil şu anki durum elbette, ama bazı yönlerden benzediğini düşünüyorum. Neyse sonuç olarak, ben öğrenmeye ve izlemeye devam edeceğim

Hayat devam ediyor. Blog bir şekilde zorluklara rağmen dayanmayı başardı. Ben de bir şekilde bazı zorlukları aşabildim. Şu an blog ve ben her zamankinden daha sağlıklı bir ilişkiye sahibiz. En azından benim şu an u blogla olan ilişkim forumlarla olan ilişkimden onlarca defa daha memnun edici. Bunun sonucu olarak da buradaki varlığımı sürdüreceğim. Zaten yazmak benim için hiçbir zaman zor olmadı.

Nice yıllara :)

Share

Comments

 1. Alcofribas on 06.08.2009

  Bir yaşına ulaşan nightnetwork ve ona can veren sahibinin yeni yaşlarını kutlarım.

  Bize hiçbir karşılık beklemeksizin, Wired kalitesinde bir içerik sunduğun için teşekkür ederiz.

  Nice dolu içeriklere!

 2. Nightlord on 06.09.2009

  Teşekkürler Alcofrıbas. Bu güzel sözlerden büyük karşılık olabilir mi zaten. Kendisi iyi düşünür ve yazar olan insanların burayı okunmaya değer bulmasından daha büyük bir ödül olamaz benim için.

  Şu son zamanlarda kendi mikro blogosferimizde vakit geçirmekten çok haz alıyorum. Drey, Arda, Lw3d, Sen, Özkan hergün düzenli takip ettiğim bloglar oldu. Bir de Cem’in dahaiyinet’i yazılarla aktif olur ve Vigo, Skate ile Hydrogen blog açmaya karar verirse süper olacak :)

 3. Drey on 06.09.2009

  NightNetwork’ün yeni yaşı kutlu olsun :)

 4. ragnor on 06.09.2009

  bu blog’un nice yılları devirdiğini görmek dileğiyle…

 5. Nightlord on 06.09.2009

  Drey ve Ragnor: fikir ve geri beslemenizi eksik etmediğiniz için çok teşekkürler. Bu arada Ragnor senin bir blogun yokmuydu. Neredeydi? Onu da linklemek isterim

 6. Gokhan on 06.10.2009

  Bilgem, blogunun birinci yas gunu kutlu olsun!

  Kendini gelistirmek ve hayatta basari konulu yazilara soyle bir (contra) katki yapmak isterim:
  http://despair.com/viewall.html

  [“Amaan, bu ne?” deyip gecme. Cidden super komik!]

 7. Nightlord on 06.10.2009

  Hahah evet biliyorum bunları. Benim sitemle de çok örtüştüklerini hissediyorum. Nitekim bu site de aynen “kişisel gelişim” sitelerinden nefret eden ve vizyon misyon motivasyon konularına hiç girmeyen bir adamın sitesi (bakınız yukarıdaki Hakkında linki.)

 8. baslokman on 06.11.2009

  Selamlar Bilgem;

  Her ne kadar yeni bir etkileşimimiz olsada (İstanbul Kıyamet Vakti Hikayenle:)) hem sohbetinle hemde sıcak ve samimi yaklaşiminla bizi bloguna bağımlı hale getirdin….:)

  Eski blogunda açmış olduğun ilk kısa hikayende arkası yarın dizilerini hiç arattırmamıştı hatırlarsan (password olayı :))…

  NightNetwork sana emek verenle birlikte nice senelere….Yeni blog gerçekten hoş ve sade bu tema çok yakışmış…Ayrıca yukarda bir link dikkatimi çekti :) yaptığın güzellik içinde ayrıca teşekkür ederim hem kendi adıma hem loncam adına….

  Bundan sonraki yazmakta olduğun,yazıyor olacağın tüm hikaye ve projelerin en yakın takipcisiyiz….

  Tekrardan Nice Senelere NightNetWork ve okuyucuları….

 9. Nightlord on 06.11.2009

  Bu güzel sözlerin için çok çok teşekkürler Başlokman :)

  İnan Gece ve Rüzgar’ı yayınlarken senin verdiğin tepkiler beni bilemeyeceğin kadar çok motive etti. Hikayeyi gün gün takip edişin ve beğenini dile getirişin sayesinda sonsuz miktarda coştum ve gaza geldim. Sana söz İKV hikayelerim devam edecek. Ve yine sana söz artık arkası yarın şeklinde yayınlamayacağım :) Hikayeleri bütün olarak bir seferde yayınlayacağım.

  İKV oyunu içinde Mahşerin Atlıları loncasının forumu da bence çok güzel ve seviyeli her gün takip etmeye devam edeceğim

  Çok teşekkürler ve sevgiler

Leave a Reply