05.03.2008

Sitenin Teması

by Nightlord

Biliyorum sitenin şu anki teması WordPress’in klasik teması, ve bu benim gibi teknik geçinen birisi için biraz utanç verici. Sayfanın üst bölümündeki iğrenç gradient efektinin renklerini bile değiştirmedim. Yani neredeyse şirketinizdeki, o hani bilgisayar bilgisi bakımından çok da uzman kabul etmediğiniz, satış ve insan kaynakları elemanlarının, kendileri için yaptıkları, bir kalıptan çıkmış, hepsi birbirinin aynı bloglar var ya, işte nightnetwork de o seviyede. Peki sorun bakalım neden?

Öncelikle satış elemanları ve insan kaynakları çalışanları hakkında az önceki cümlede belirttiğim gibi düşünüyorsanız zaten yanılıyorsunuz? (hmm Nightlord kıvırıyor mu ne… ) Hayır kıvırmıyorum. Aslında bu sitedeki en çok konuşacağımız konulardan birisi olan “Verimlilik” konusu, hem programcı veya mühendis olmayan bilgi çalışanlarının neden önemli olduğunu cevaplıyor, hem de benim php, html ve css biliyorken ve başka herhangi bir web teknolojisini de muhtemelen bir haftada öğrenebilecekken, neden daha iyisini kendim yapmayıp da WordPress’i  (ve onun “klasik” temasını) kullandığımı açıklıyor.

Sözün özü, şu an hayatımdaki en değerli kaynak haline gelmiş olan “Zaman” ve “Düşünce” kaynaklarımın artık bir damlasını bile gereksiz ve maddi/manevi bir dönüşü olmayacak olan mücadelelere ayıracak cömertliğin kalmadığıdır. Bu sert ve somut gerçekle aslında hepimiz karşı karşıyayız ama çok azımız bunun farkındayız. Benim hayatımda şu an, portfolyoma custom tasarlanmış bir blog yazılımının katılmasının, bana hiçbir getirisi olmadığı gerçeğini kabul etmem gerekti. Ne kadar bunu yapmaktan zevk alacak olsam da buna harcayacağım eforu daha faydalı projelere ayırabilirim.

Beni tanıyanlar daha faydalı proje derken, “para getiren proje” veya “Amme hizmeti” kastetmediğimi zaten bilirler :) İhtimalen bir oyun veya demodan bahsediyorumdur.

Share

Comments

Leave a Reply