06.29.2009

Birkaç ay önce, Breakpoint 2009 demo yarışması için hazırlayıp yetiştiremediğimiz yeni Glance demosu için, gücümüzün son damlasını da akıtıp, bu masif, devasa, ve ortalığı sallayacak demonun bitiş çizgisine varması için çalışıyoruz.

Bugüne kadar yayınladığım, yapımında yer aldığım altıncı Commodore 64 demosu olacak bu. Daha önce hiçbir demoda bu kadar zorlanmamıştım. Çok ciddi bir ölçek problemi bu demonun yapımından aklımda kalan şey olacak. Başka bir deyişle şu demonun yapımı boyunca kaç defa kendi kendime, “Ulan yap yap bitmiyor yahu” dediğimi artık hatırlamıyorum.

Gerçekten bu büyüklükteki bir demoda, inanılmaz miktarlarda detay ve iş çıkıyor uğraşılması gereken, ve insanın gerçekten bir peygamberin sabrına, bir keçinin inadına ve bir cücenin savaşçılığına sahip olması gerekiyor. Demonun müziğinde olacak bir frame’lik bir hata, veya iki part arası geçişte bir rasterda olacak 8 piksellik titreme, demoya yatırılan onca emeğin, onbinlerce satır kodun, yüzlerce saatlik grafik ve müzik eforunun hepsine gölge düşürebiliyor.

Bu yüzden bugünlerde NightNetwork biraz sessiz. Nightlord da biraz yorgun ve gergin. Önümüzdeki iki üç hafta içinde bir fırtına kopacak. O fırtınayı “mükemmel fırtına” haline getirmek dileğiyle…

Share
06.15.2009

Pazar gününden beridir, biraz hastayım. Herhalde Salı’dan itibaren toparlarım.

Oyun yapım serisinden yazılarla devam edeceğim

Sevgiler

Share
06.08.2009
Dikkat başınıza web 2.0 düşebilir !

Dikkat başınıza web 2.0 düşebilir !

Herşeyin sürekli kaybolduğu, bugün olup, yarın olmadığı web 2.0 alemlerinde bu blogu, ara sıra aksatsam da, bir yaşına vardırdığım ve bunu yaparken de içine pek de azımsanamayacak miktarda yazı doldurduğum için memnunum. Hem de aslan gibi de bir okuyucu kitlem var. Daha çok az sayıda fakat çok kaliteli okuyuculardan oluşuyor olsa da bu kitle, ben zaten daha ne isterim. Nitekim daha önce daha kalabalık fakat boş medya’larda yazmaya kalkmışlığım da yok değil. Ona nazaran bu blog ve onun küçük ama benim için değerli okuyucu kitlesi çok anlamlı. Eksik olmayın ey okuyucularım/arkadaşlarım.

Ve birinci yaşı kutlamak adına bugün blogda önemli bir iyileştirme yaptım. Artık paragraflarda 1.5 line spacing var. Heeeeeeyyo :) Birkaç gün önce Slate temasına geçtiğimden beri beni rahatsız ediyordu. Özellikle uzun yazılarda paragrafların okunulurluğu çok düşmüştü. Neyse ki “engin”(!!!) CSS bilgim sayesinde temanın stylesheet’inde gereken bir satırlık eklemeyi yaptım. Artık sayfa görüntüsü çok daha ferahladı kanımca.

Böyle zamanlarda geçmişe dönüp bir değerlendirme yapmayı hep çok sevmişimdir.

Read more

Share
06.05.2009

Gördüğünüz gibi henüz yeni adresimde bütün kolileri açmış ve bütün eşyaları yerleştirmiş değilim. Herhalde bu aksam gibi olaylar yoluna girer. Geçici karmaşıklık için özürler :)

Bunun yanında iyi haber, Plazma sayfası da yeni yerinde yayın hayatına dönecek.

Her taşınmada olduğu gibi bu taşınmada da bir grup yazıyı ve yorumu kaybettim :) Yavaş yavaş kayıpları toparlamaya çalışacağım merak etmeyin.

Share
05.04.2009

Scene’i yakından takip eden arkadaşların zaten bildiği üzere geçtiğimiz günlerde Glance olarak Breakpoint 2009 partisinde c64 demo compoya iddialı bir katılım yapma girişimimiz olduysa da deadline’a yetişemedik malesef. Bu haftalarda Glance ekibi olarak demonun istediğimiz kalitede bitirilip bir an önce yayınlanmasına çalışıyoruz. Read more

Share

Evet artık ben blogda GTD hakkında atıp tutarken okuyucuların, “Yahu bu GTD de ne ola ki?” dediklerinde bakabilecekleri hayli geniş bir özet (sanırım ilk Türkçe GTD kaynağı) sağ taraftaki GTD Sayfalarında hazır durumda.

Hepsini tamamlamam biraz zaman aldı ama neredeyse kitabın üçte birinde bahsedilen kadar materyali aşağı yukarı aynı büyüklükte Türkçe olarak açıklamaya çalışmış oldum. Tabii ki kitabın yerini tutması mümkün değil ama en azından kitap Türkçe yayınlanana kadar başlangıç noktası olarak yardımı olur umarım.

Ve dediğim gibi asıl önemli tarafı, benim blogda yazacağım ve kitapta olmayan kişisel verim ipuçları ve yorumlarını burada yayınlarken, okuyucuların referans olarak kullanabileceği bir grup bilgi artık orada.

Oh be… :)

 

Share
05.03.2008

Sitenin Teması

by Nightlord

Biliyorum sitenin şu anki teması WordPress’in klasik teması, ve bu benim gibi teknik geçinen birisi için biraz utanç verici. Sayfanın üst bölümündeki iğrenç gradient efektinin renklerini bile değiştirmedim. Yani neredeyse şirketinizdeki, o hani bilgisayar bilgisi bakımından çok da uzman kabul etmediğiniz, satış ve insan kaynakları elemanlarının, kendileri için yaptıkları, bir kalıptan çıkmış, hepsi birbirinin aynı bloglar var ya, işte nightnetwork de o seviyede. Peki sorun bakalım neden?

Öncelikle satış elemanları ve insan kaynakları çalışanları hakkında az önceki cümlede belirttiğim gibi düşünüyorsanız zaten yanılıyorsunuz? (hmm Nightlord kıvırıyor mu ne… ) Hayır kıvırmıyorum. Aslında bu sitedeki en çok konuşacağımız konulardan birisi olan “Verimlilik” konusu, hem programcı veya mühendis olmayan bilgi çalışanlarının neden önemli olduğunu cevaplıyor, hem de benim php, html ve css biliyorken ve başka herhangi bir web teknolojisini de muhtemelen bir haftada öğrenebilecekken, neden daha iyisini kendim yapmayıp da WordPress’i  (ve onun “klasik” temasını) kullandığımı açıklıyor.

Sözün özü, şu an hayatımdaki en değerli kaynak haline gelmiş olan “Zaman” ve “Düşünce” kaynaklarımın artık bir damlasını bile gereksiz ve maddi/manevi bir dönüşü olmayacak olan mücadelelere ayıracak cömertliğin kalmadığıdır. Bu sert ve somut gerçekle aslında hepimiz karşı karşıyayız ama çok azımız bunun farkındayız. Benim hayatımda şu an, portfolyoma custom tasarlanmış bir blog yazılımının katılmasının, bana hiçbir getirisi olmadığı gerçeğini kabul etmem gerekti. Ne kadar bunu yapmaktan zevk alacak olsam da buna harcayacağım eforu daha faydalı projelere ayırabilirim.

Beni tanıyanlar daha faydalı proje derken, “para getiren proje” veya “Amme hizmeti” kastetmediğimi zaten bilirler :) İhtimalen bir oyun veya demodan bahsediyorumdur.

Share
05.03.2008

Haydi Bakalım

by Nightlord

Bu kaçıncı web sitesi denemem bilmiyorum. Ama bu sefer daha farklı ve daha az teknik bir odağa sahibim. Bu sitede bundan sonra teknik bir bilgi çalışanı olarak karşılaşmakta olduğum kişisel ve profesyönel zorlukları ve bu zorluklarla mücadele etmek için denediğim, başarılı ve başarısız olan çeşitli metodları burada yazıyor olacağım.

Benim web sitelerinde, forumlarda ve Plazma’da yazdığım yazıları daha önceden bilenler, sitenin blog bölümünde daha farklı yazılar yazdığımı görecekler. İş hayatımda son yıllarda yönetimsel sorumluluklardan başarıyla sıyrılıp, tekrar salt teknik rollere dönmemin sonucu olarak artık hobi olarak teknik yazı yazmak daha az içimden geliyor. Biraz daha sohbet havasında, sanki akşam iş çıkışında Kadıköy’de bir cafede buluşmuşuz da, bir yandan çay ve kahveleri yudumlayıp bir yandan da muhabbet ediyormuşuz gibi bir havası olacak bu sitenin.

Ne de olsa ben artık Kadıköy’de iş çıkışında arkadaşlarımla buluşamıyorum.

Tabii ara ara teknik eğitseller yazmaya devam ediyor olacağım. Bunlara bu sitenin blog dışı bölümlerinde veya Plazma sitesinde ulaşabiliyor olacaksınız.

Share