05.03.2010

Blog 2 yaşında

by Nightlord

İki yıl önce bugün başlayan bu blogda, bu yıl umduğumdan daha az yazabildim. Yine de blogdaki geçmiş yazılara tekrar bir göz gezdirdiğimde iki şeyden memnun kaldım. Birincisi, yazı sayısını, yazıların uzunlukları ve içerikleri ile beraber değerlendirdiğimde, az bulmadım. İkincisi, bu yazıların/düşüncelerin, zamanda kaybolup gitmeyip, bir yerlerde birikiyor olması güzel bir duygu.

Bugunlerde yine yazın ile ilgileniyorum. Bu sefer İngilizce bir hikaye yazmayı deneyeceğim. İngilizce yazılar için bu blogu kullanmayı düşünmüyorum. Dolayısıyla, önümüzdeki günlerde İngilizce hikaye ve çizgi roman tarzı ürünler için ikinci bir blog açacağımı duyurmuş olayım.

Ana dilim olmayan bir dilde yazmak zor olacak elbette. Fakat bunu denemek istememdeki en büyük sebep, yaşadığım yerdeki bazı yazar atölye çalışmalarına katılabilmek. Bu şekilde daha hızlı gelişebileceğimi umuyorum. Haydi hayırlısı.

Share
06.19.2009

Handan_Hanim

Alternatif bir gerçeklikte geçen, oyun, film, hikaye, çizgi roman gibi geniş bir yelpazedeki bütün ürünlerinizde, o dünyada yaşayan bazı karakterler yaratmanız ve o karakterlerin başından geçen bazı olaylar olacaktır. Ürününüzün türüne göre akış planlaması önemli farklar gösterse de, karakter yaratımı büyük benzerlikler içerir. Şimdi önce kurmaca karakterleri yaratmaktan bahsedelim.

İster bir FRP oyunu yapıyor olun, ister bir kısa hikaye yazıyor olun, çoğu zaman, alternatif dünyanızda yaşayan bazı ana ve yan karakterler yaratma ihtiyacı doğar.

Read more

Share

ruins

Bir oyunun, ya da fantastik hikayenin geçtiği alternatif bir dünya yaratırken, fizik kuralları ve coğrafyaya karar verdikten sonra artık o dünyada yaşayan halkları ve onların tarihlerini oluşturabilecek noktaya gelirsiniz. Bu halkların bazı karakteristik özellikleri, kültürleri, eğilimleri, inanışları ve politik yapıları, o halkların tarihçeleri ile çift yönlü bir sebep sonuç ilişkisi içindedir. Bu alternatif gerçekliği yaratan kişi olarak, dünyanızda yaşayan halkların kendi içlerinde nasıl geliştiklerini, ve birbirleriyle olan ilişkilerini, özellikle çıkar çatışmalarını ve dayanışmaları iyi işleyebilirseniz dünyanıza büyük bir derinlik katarsınız.

Başlıca alacağınız karar, halkların türleridir. Türden kastım biyolojik tür. Yani dünyanızdaki bütün halklar insan mı. Yoksa Tolkien sonrası bütün fantazi dünyaların yüzde doksanını kaplayan, elfler, cüceler, orklar ve troller de mi var. Belki de hiç insan olmayan tamamen yabancı başka türler var hikayenizde.

Read more

Share
06.17.2009

middleearth

Oyun dünyası yaratmak demek, çoğu zaman alternatif bir gerçeklik yaratmak demektir. Bu alternatif gerçeklikteki tarihsel, coğrafik, ve politik örgüde ne kadar çok detay ve tutarlılık varsa, o gerçeklik o kadar inandırıcı olur. Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli nokta, bir alternatif gerçeklik yarattığınızda bunun, bir oyundan çok daha fazla üründe kullanılabileceğidir. Aynı alternatif gerçeklikte geçen beş farklı oyun, on kısa hikaye, dört çizgi roman ve iki film yapabilirsiniz mesela.

Dolayısıyla yarattığınız alternatif gerçekçiliğe efor yatırmaktan çekinmeyin. Yani burada oyun tasarımı bölümünde söylediğimin bir bakıma tersini söylüyorum. Oyun tasarımında özellikle kişisel projelerinizde oyuna mümkün olduğu kadar az oyun öğesi eklemenizi söylemiştim. Oyun dünyasını yaratırken ise ekleyebildiğiniz kadar detay eklemenizi söylüyorum.

Read more

Share
06.05.2009

Geçen hafta içinde, İstanbul Kıyamet Vakti evreninde geçen ilk fantastik hikayem, Gece ve Rüzgar‘ı yayınladım. Çeşitli forumlar ve özel mesajlar aracılığıyla gelen destek dolu tepkilere çok teşekkürler. İKV evreninde geçen başka fantastik hikayeler yazmaya kesin olarak devam edeceğim.

Daha sonra İKV dışında kendi yaratacağım bir kurmaca evren içinde geçen birşeyler yapmayı da planlıyorum. O evrendeki bazı çalışmalarım İngilizce olacak.

Velhasıl artık bu sitenin Yazın bölümünü açmış oldum. Yeni hikayeler yazdıkça burada yayınlayacağım. Bütün yayınlanan hikayeleri kaynak göstermek(bu siteye linklemek) ve değiştirmemek koşuluyla istediğiniz yere kopyalayabilir veya dağıtabilirsiniz.

Share